| Piłka ręczna / Pozostałe rozgrywki
Boliwia. Jeden z dwóch krajów Ameryki Południowej bez dostępu do morza i jedyny, który nie zdobył ani jednego medalu na igrzyskach olimpijskich. W 2020 roku kadra z andyjskiego kraju występuje na mistrzostwach kontynentu w piłce ręcznej. I tu medalu nie będzie, choć wyniki szczypiornistów już przeszły do historii. Boliwijczycy odnieśli dwie największe porażki w historii reprezentacyjnej piłki ręcznej. W trzecim meczu rzucili zaś zaledwie jednego gola.
Narodowym sportem Boliwii jest palo esenbao – wspinaczka po specjalnie naoliwionym słupie. Wspiąć się na wyżyny możliwości Boliwijczycy próbują też w innych, bardziej popularnych dyscyplinach sportu. W piłce nożnej najczęściej słyszy się o ich wyczynach w eliminacjach do mistrzostw świata, gdy na własnym boisku są jednym z trudniejszych rywali. Wszystko przez... stadion narodowy położony w La Paz na wysokości 3637 metrów nad poziomem morza. Obrazki przedstawiające z trudem łapiących powietrze rywali Boliwii na Estadio Hernando Siles to normalność.
Dość powiedzieć, że podczas ostatnich eliminacji do mundialu w Rosji Boliwia zdobyła czternaście punktów – wszystkie u siebie. Z wysokością i grą trzykrotnych uczestników mistrzostw świata nie poradzili sobie między innymi Argentyńczycy, Chilijczycy czy Paragwajczycy. Punkty straciła także Brazylia. Na wyjazdach Boliwia nie ugrała ani oczka. I na to samo zanosi się w rozgrywanych po raz pierwszy w historii mistrzostwach Ameryki Południowej i Centralnej w piłce ręcznej, rozgrywanych w brazylijskiej Marindze. Są to pierwsze takie zmagania po rozdzieleniu się południowoamerykańskiej i północnoamerykańskiej federacji piłki ręcznej.
W turnieju bierze udział sześć zespołów, z których cztery zapewnią sobie awans na przyszłoroczne mistrzostwa globu w Egipcie. Wśród zgłoszonej do turnieju szóstki nie było kadry Boliwii, lecz w ostatniej chwili wycofało się Peru, wobec czego zaproszono do rozgrywek najniżej sklasyfikowaną kadrę z Ameryki Południowej. I zgodnie z rankingiem reprezentacja ta odstawała już od pierwszego spotkania. W debiucie doszło do pogromu – Boliwijczycy ulegli Argentynie aż 7:82, tracąc odpowiednio 42 i 40 goli w obu połowach. Aż dwadzieścia trafień uzbierał Nacho Pizarro, który z miejsca stał się faworytem w klasyfikacji strzelców turnieju. A wynik ten stał się najwyższą porażką w historii seniorskiej męskiej piłki ręcznej. W juniorach rezultat został jeszcze bardziej wyśrubowany – w 2019 roku reprezentacja Uzbekistanu pokonała Kirgistan... 93:0.
CENTRO Y SUR | ¡Goleada sin precedentes para Argentina 🇦🇷 ante Bolivia 🇧🇴 en su debut en el clasificatorio al Mundial 2021 en Maringá 🇧🇷! El goleador del partido fue Nacho Pizarro con 20 goles. pic.twitter.com/KGCuZaNoQW
— Sel. Argentina Handball 🇦🇷 (@CAHandball) January 21, 2020
Debiutanckie starcie na szczeblu mistrzowskim było dla Boliwijczyków upokarzające, ale trzeba oddać, że w pierwszym spotkaniu trafili na faworyta całych zmagań. Z typowaną do drugiego miejsca Brazylią kopciuszek również nie miał szans. Poprawiły się nieco statystyki strzeleckie – tym razem Boliwia zdobyła dziewięć bramek. Straciła jednak aż 77, co z miejsca stało się... drugim najgorszym seniorskim wynikiem w szczypiorniaku.
W czwartek outsider mierzył się z Urugwajem, który tradycje w piłce ręcznej ma tradycje bardziej zbliżone do boliwijskich niż argentyńskich. W tym spotkaniu jednak o mało co nie doszło do największego blamażu. Bo tak należałoby nazwać zakończenie starcia w piłce ręcznej bez zdobytej bramki. Przez godzinę! Urugwaj ostatecznie wygrał... 55:1, a jedyne trafienie dla rywali padło z rzutu karnego na kilka minut przed końcem spotkania.
Mecz reprezentacji narodowych w seniorskiej piłce ręcznej nigdy nie zakończył się jeszcze czystym kontem jednego z bramkarzy. Przynajmniej u mężczyzn. Wśród kobiet sytuacja taka zdarzyła się raz – w 2014 roku Japonki pokonały reprezentację Malediwów 79:0. Do Księgi rekordów Guinessa wpisany jest jednak inny wynik – 81:1. Takim rezultatem zakończyło się spotkanie Wysp Owczych z Albanią w Challenge Trophy w Bośni i Hercegowinie. Szóstego kwietnia 2006 roku w hali w Vogoscy przy stuosobowej publice Farerki zmiotły z parkietu Albanki, które okazały się... koszykarkami. Nie umiejące grać w szczypiorniaka zawodniczki z Bałkanów zostały wysłane na turniej przez pomyłkę federacji. Z reprezentacją Anglii poradziły sobie znacznie lepiej, przegrywając tylko 6:31.
Po trzech spotkaniach Boliwia ma zero punktów i bilans bramkowy 17:214. Mimo to... zachowała jeszcze matematyczne szanse na awans na mistrzostwa świata. Szczypiorniści "La Verde" musieliby wygrać z piątym w tabeli Paragwajem i czwartym Chile. A że nie są to mocarstwa, najlepiej świadczą ich dotychczasowe rezultaty. Paragwaj przegrał z Argentyną 21:50, zaś z Brazylią 19:46. Mimo wysokich porażek w każdym z meczów rzucał więcej goli, niż w trzech uzbierała Boliwia.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.